Nutritarian Eating Costs Too Much?

image of vials of insulin
image credit: Emily Boller

  • In my town lentils cost 92 cents/lb.  Combined with no-salt tomato puree, garlic, onions and spices, an entire pot of lentil stew can be made for a fraction of the cost of spaghetti and meatballs, frozen pizza, chicken nuggets, or beef and noodles.
  • Ripe bananas can be purchased for 29 cents/lb.  They can be frozen and made into delicious and healthful ice cream desserts.  I make ice cream for my family for less than ten dollars a month.  Compare that to two quarts of high fat, high sugar, chemical laden ice cream that lasts a family a couple of days (or one stress-relief binge!)  


     
  • At monthly sales I stock up on bags of frozen vegetables: 10 bags for $10.  Compare that to two bags of frozen fries for ten bucks. 
  • A pound of romaine lettuce is cheaper than a pound of shredded cheese.
  • A large bag of fresh carrots costs the same as a bag of chips.
  • A bag of oranges is comparable in cost to a package of disease promoting cookies.
  • Oatmeal is a fraction of the price of processed cereal. 
  • Gardening saves even more on bountiful supplies of high nutrient foods.

Add the astronomical costs of doctor visits, insurance co-pays, hospitalizations, missed work, and popular medications used to manage cholesterol, blood pressure and diabetes: Prinivil, Zocor, Lipitor, Atenolol and Metformin . . . . . eating for health costs more than eating for disease? 

Don’t believe the lie.

As the old adage goes, “Pay the grocer or pay the doctor.”

I’d rather pay food bills any day!   

Do you have a money saving tip that supports eating for health?  If so, we’d love to hear from you!